Hajápolási tanácsok

 

Ha száraz, töredezett a hajad...

A száraz hajat meleg helyett langyos vízzel mosd. Nem igaz, hogy nem szabad sűrűn mosni a száraz hajat. Használj kifejezetten száraz hajra javasolt protein tartalmú samponokat. Mosás közben finoman, körkörös mozdulatokkal masszírozd át a fejbőröd. Ez élénkíti a vérkeringést. Alaposan öblítsd ki a hajadból a sampont. Ha nem elég alapos az öblítés, a hajon maradt sampon száríthatja a hajat. A könnyebb fésülködéshez használj nem kimosandó balzsamot.
Oszlasd el a hajadon, majd ennek segítségével fésüld ki a hajad.

Nyáron, ha nem muszáj, ne használj hajszárítót, inkább csak hagyd megszáradni a hajad a levegőn. Kerüld az alkoholt tartalmazó hajformázó termékeket.

Ha töredezik a hajad vége, használj pakolásokat, vagy kitűnő házi módszer a hajvégeket átdörzsölni olivaolajjal.

Pakolást otthon is készíthetsz magadnak.
30ml olivaolajat keverj össze 30ml jojobaolajjal, egy evőkanál apróra vágott csalánlevéllel, és egy tojás fehérjével. Melegítsd langyosra, majd oszlasd el a hajadon. Burkold be egy törölközőbe és hagyd így egy óráig, majd mosd meg a hajad.
–A száraz hajnak a kakukkfű is jót tesz. 2 marék friss kakukkfűből és fél liter vízből készíts főzetet, majd 10ml-nyit keverj össze egy tojás fehérjével. Masszírozd a hajadba, majd 15perc múlva mosd le.
–Keverj össze mézet, tojássárgáját és olívaolajat egyenlő arányban, a keveréket oszlasd el a hajadon (ne masszírozd a fejbőrbe), majd egy törölközőbe burkolva hagyd így 20 percig, majd öblítsd le.
–Készíts egy csésze kamillateát és keverd össze 1dkg élesztővel és egy tojással. Vidd fel a hajadra és hagyd fent 20 percig, majd öblítsd le.
–Egyszerű megoldás, ha a száraz hajra, vagy a töredezett hajvégekre olíva vagy avokádóolajat viszel fel, törölközőbe csavarod és így hagyod egy óráig.
–Fél liter vízet és 3-4 evőkanál mézet melegts össze langyosra és hajmosás után a még nedves hajra vidd fel és hagyd rajta 20 percig, ezután újra moss hajat.
–Töredezett hajvégek ellen masszírozz a hajvégekbe búzacsíraolajat.

Ügyelj a táplálkozásra is.
A hajadnak fontos, hogy a szervezeted elég A, B és C vitamint, kalciumot, vasat és fehérjéket kapjon, tehát ajánlom a tojás, hal, magvak (dió, mandula) fogyasztását.

Ha festett a hajad...

A színezett, festett haj különösen igényli a gondoskodást. Érdemes hetente egyszer hajpakolással, kondicionálóval kényeztetnünk frizuránkat.
A kúraszerű pakolással a haj visszanyeri eredeti fényét, rugalmasságát.
Keleten nagy hagyománya van a meleg olívaolajos pakolásnak. A megtisztított hajra olívaolajat cseppentenek, majd a fejet törölközőbe csavarják. A dunszt alatt az olaj könnyebben beépül a hajszálakba, gyönyörű fényt ad, és eltünteti a szálkás, töredezett végeket.
A haj erejét növelhetik a különböző szerkezeterősítő készítmények, amelyek mindegyikét a frissen mosott hajra kell permetezni és mosás nélkül szárítani. Ez az úgynevezett folyékony haj beépül a haj szerkezetébe, így revitalizálja a szálakat. A festett hajat mindig gyenge fokozaton szárítsuk, mindig a hajtövektől kezdve haladjunk a hajvégekig, ugyanis a forró levegő roncsolhatja a szálakat, ugyanúgy, mint a szoros hajgumik, csatok és hajcsavarók is.
A gazdag termékkínálatnak köszönhetően könnyedén elérhetjük, hogy hajunk sokáig egészséges és fényes maradjon.

Milyen időközönként javasolt hajat festeni? Bőven elég havi egy alkalom is, de ez függ attól, hogy mennyire gyorsan nő a haj, milyen a haj színe, és hogy milyen hamar látszik a különbség a természetes és a festett hajszín között. Aki jobban kedveli a melírozott hajat, annak szerencséje van, mert azt elég 4-5 havonta újra melíroztatni.

Szabad-e a kismamáknak hajat festetni? Ezzel kapcsolatban a vélemények bizony megoszlanak. Először is ajánlott orvoshoz fordulni, de vendégeimnek külföldi és hazai orvosok egyaránt azt javasolták, hogy a kismamák is bátran festethetik hajukat.
De persze ezt a kismama dönti el. Ha a kismamának terhesség alatt nagyon hullik a haja, akkor én nem ajánlom a hajfestést, inkább csak enyhe színezők használatát javasolnám.

Tanácsok vörösre festett hajhoz

A vörös pigmentek fény érzékenyek. A vörös pigmentek természet adta bősége a hajban a leginkább UV érzékeny bőrtípussal párosul. A vörös hajúak ezért feltétlenül kerüljék
a déli napfényt, illetve használjanak hajápoló termékeket, amelyek UV fényszűrőek, valamint viseljenek kalapot.

Miután vörösre festette a haját legalább két hétig ne menjen uszodába, ugyanis a klóros víz még rosszabb hatással van erre a színre, mint a csapvíz.

A vörös haj magára vonzza a figyelmet és feltűnő kontrasztban áll a ruházattal. A töredezett hajvégek ezért könnyen észrevehetőek. Ezért azt javasolom, hogy legalább kéthavonta vágja vissza a hajvégeit.

 

 

Ha szőkített hajad van...

A hajfestésnél a leggyakrabban választott szín a szőke. A hajfestékek közül kiválaszthatod az egyéniségedhez illő árnyalatot. Ha eredeti hajszíned szőkésbarna, a szőkítés egyszerű feladat. Nehezebb, ha sötétebb barna a hajad. Ha sötétbarna vagy, inkább a melírozás javasolt, mivel így természetesebb hatású lesz az eredmény. A természetes vörös hajúaknak egyáltalán nem javasolt a szőkítés!

Szőke vagy szőkített hajad ápolására erre kifejlesztett terméket használj.
–Hetente többször is tegyél fel pakolást!
–Szőkítés után mindenképp tegyél fel pakolást, a legjobb a jojobaolaj tartalmú.
–A hajszárító roncsolhatja a hajat, jobb friss levegőn megszárítani.
–Nyáron a strandok klóros vizétől a festett szőke haj szürkészöldes árnyalatúvá válhat. A haj ilyenkor intenzívebb ápolást kíván.
–A szőkített hajvégek könnyebben töredeznek, ezért havonta érdemes vágatni. Kiegészítésképpen használj hajvégápoló szereket, hogy mindig ápolt benyomást kelts!

 

 

Ha zsíros a hajad...

A zsíros haj elhanyagoltnak tűnik, és bizony bárki külsején hibaként róhatják fel. Az igazság az, hogy a zsírosodás egy természetes folyamat eredménye. A hajhagymákhoz faggyúmirigyek tartoznak, amik zsíros anyagot, faggyút termelnek. A faggyú jót tesz a hajnak, egészségessé és simává teszi a hajszálakat, és megvédi őket a kiszáradástól és a töredezéstől, de lássuk be, ha hajmosás után másnap már zsíros a haj, ez nagyon idegesítő.

A zsíros haj oka a túlzott faggyútermelés. Az okok közt lehet az öröklés, az egészségelen étkezési szokások, gyógyszeres kezelés, vagy a nem megfelelő hajápolás. A faggyútermelés az évszakok és a klíma változásával is módosulhat, de befolyásolják a hormonháztartás ingadozásai és a stresszes életszakaszok is. Érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki kizárhatja azokat az okokat, amik csak orvosilag kezelhetők. A felírt orvosságok segítenek a megfelelő faggyúmirigy működés helyreállításában.

De legtöbb esetben a megfelelő hajápolás is véget vethet a túlzott zsírosodásnak. Ezek a termékek visszaállítják a faggyútermelési egyensúlyt. A tengeri hínár vagy az olyan gyógynövények, mint a zsurló, a rozmaring, a martilapu, a csalán, a kamilla, zsálya szabályozzák a faggyútermelést és megnyugtatják a fejbőrt. Az orvosi kátránysamponok is segíthetnek helyreállítani az egyensúlyt. Figyelj oda: semmiképpen ne használj olyan termékeket, amik proteineket vagy lipidpótló anyagokat tartalmaznak, mint például különféle olajok vagy szilikon. A haj ezektől még zsírosabbá válhat.
Használj átlátszó samponokat a krémes állag kerülése érdekében.
Néha el kell távolítania a felesleges faggyút és zsírt a hajról és a fejbőrről, egy gyógyító agyagpakolás használatával. Ezt beszerezheted a drogériákban és a gyógyszertárakban. Az agyag felszívja és megköti a nagyobb zsírdarabokat és ezért ideális a zsíros haj elleni küzdelemben.
Ideális idő a hajmosásra a reggel, mivel a faggyúmirigyek különösen éjszaka aktívak.

A zsíros haj irritálja a fejbőrt, és érzékennyé teszi. Ne mosd forró vízben, ne használj forró hajszárítót. Ne fond szoros fonatokba a hajad, és ne viselj szoros fejfedőt, kalapot, vagy fejpántot.
Csak langyos vizet használj, a meleg víz stimulálja a faggyútermelést!
Ne használj hajkefét. A kefélés csak szétoszlatja a faggyút a hajszálakon, a gyökerektől a hajvégekig. Inkább csak fésűvel szedd rendbe a hajad.
Ne használj balzsamot. A zsíros hajnak nincs szüksége annyi kondicionálásra, mint a száraz hajnak. A szabály ebben az esetben: a kevesebb több.

Azokon a napokon, mikor nincs idő hajmosásra, használhatunk kevés kamillás hintőport, beszórjuk, majd hideg-langyos hajszárítóval, fésűvel átfésüljük a hajat, ez felfrissíti és egyáltalán nem árt a hajnak.

Bátran használhatunk hajlakkokat is, ezek szírítják a hajat, illetve érdemes dauert, hajfestést is alkalmazni, sokat javítanak a zsíros haj állagán.

 

Ha zsíros korpás a hajad...

A legrosszabb esetben a faggyúmirigyek eltömik a hajhagymákat és hajhullást, korpásodást okozhatnak. Az okok közt lehet az öröklés, az egészségelen étkezési szokások, gyógyszeres kezelés, vagy a nem megfelelő hajápolás. A faggyútermelés az évszakok és a klíma változásával is módosulhat, de befolyásolják a hormonháztartás ingadozásai és a stresszes életszakaszok is.
Nem ritkán gombák okozzák a zsíros korpát, erre bőrgyógyász írhat fel megfelelő készítményt a fejbőr vizsgálata után.

A zsíros korpa a fejbőr bakteriális fertőzésének következménye, fő tünetei a fejbőr viszketése, és a hajas fejbőr megvakarása esetén a köröm alatt megtapadó ragacsos, sárgás színű felrakódás. A száraz korpa gombás fertőzés következményeként alakulhat ki, tünete a hajból kihulló szürkésfehér korpa. A gombásodás elleni kezelésre nem reagáló korpásodás hátterében mindig fel kell, hogy merüljön a hámlásos fejbőrbetegségek gyanúja, melynek kivizsgálása miatt szakemberhez kell fordulni.
Zsíros korpás viszkető fejre legtöbb vendégem elmondása szerint a Vichy Dercos kék cimkés samponja volt hatékony, ezért ezt ajánlanám, illetve a kénes samponokat. Időnként nagyon jót tesz és valóban hatásos az almaecetes öblítés hajmosás után. Gyógynövények közül a csalán, teafaolaj, levendula lehet hatásos.

 

Ha száraz korpás a hajad...

A száraz korpa fejbőr viszketéssel jár, és a vakarózás miatt gyakori a gyulladás és a hámleválás is. Ez esetben a faggyútermelődés nem kóros, a fejbőr nem zsíros, így a korpa nem tapad a száraz, fénytelen, könnyen törő hajhoz. Oka lehet helytelen táplálkozás, B-vitamin hiány, a fejbőr megfázása, károsító vegyi anyagok, kevés folyadékbevitel, stressz, legyengült általános állapot. A száraz korpa gyógyításában jó hatású a napfény, de a meleglevegős szárítás kifejezetten ellenjavallt.
A hajas fejbőr fokozott hámlását, hétköznapi nyelven korpásodást, korpádzást a legtöbb esetben bőrgombák okozzák, melyek mindannyiunk fejbőrén megtalálhatóak. Betegségről, problémáról akkortól beszélhetünk, amikor a gomba elszaporodik. Az elszaporodásért felelőssé tehető a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a stresszes, túlhajszolt életmód, a túlcivilizált életforma, a hajsütővas, a forró hajszárítózás, a szennyezett levegő és víz, a rendszertelen, kiegyensúlyozatlan, mértéktelen táplálkozás, a túlzott mértékű finomított cukor- és állatifehérje-bevitel, a felborult hormon háztartás, a gyenge egészségi állapot, az immunrendszer gyengülése, a táplálkozás egyhangúsága, stb. Vagyis mindazon okok, amelyeket a tudomány mai állása szerint egészségtelennek tarthatunk fizikai és mentális tekintetben egyaránt.

A kialakulásában szerepe van azoknak a genetikai adottságoknak is, amelyek meghatározzák bőrtípusunkat.

Sajnos gyakran vezet komoly lelki problémákhoz, kisebbrendűségi érzéshez, önértékelési zavarokhoz is ez a rendkívül látványos elváltozás, annak ellenére, hogy nem egy súlyos betegségről van szó.

Ajánlom azokat a pakolásokat, amiket a száraz hajnál javasoltam, illetve bőrgyógyászati vizsgálatot.

Ha göndör hajad van...

A göndör haj ápolása és kezelése valóban sok gonddal és macerával jár, azonban nem lehetetlen, és a végeredmény megéri a fáradozást.

Moss hajat olyan gyakran, ahogy neked jól esik! Ha a te hajad azt kívánja, akár napi rendszerességel! Nem kell elhinni azt a tévhitet, miszerint a sok hajmosástól zsírosodik a hajad! Ha a frizurád megkívánja, írány a fürdőszoba. Természetesen ne essünk a másik végl Ha hosszú és dús a hajad, ez létfontosságú, hogy minden szennyeződést eltávolítson, és kifejtse a hatását is a sampon.
Utána vigyél fel balzsamot de ne az egész haj hosszára, a tövekre sohasem, hogy ne zsírosodjon, és ne legyen lapos. Koncentrálj arra a területre ahol a probléma forrása van: a hajvégekre. 5-10 percig hagyd rajta egy úszósapkával és törölközővel betakarva mert így (melegben), sokkal hatásosabb.
A kifésülést mindig a hajtövektől kell kezdeni, finom mozdulatokkal, hogy ne törjön a hajvég. Semmiképpen se rángasd, vagy tépd a hajad, mert azzal csak rosszabbat teszel! Ha már szálkás a hajvéged, mindenképpen le kell vágatni ( akkor is ha növeszted !!! ), ellenkező esetben használhatsz bármit, a szálkásodás nem fog elmúlni! Az erre való termékek a megelőzésre vannak, ha már megtörtént a baj, irány a fodrász.
Ezután jön a göndör hajúak elengedhetetlen fegyvere a hajhab! A mennyiséggel nem kell csínján bánni. Ha megfelően oszlatod el, majd még egyszer átfésülöd, nem kell attól félned, hogy zsíros hatása lesz tőle a hajadnak.
Habozás után nagyon fontos a tincsek "összetapasztása". Lényegében a kezeddel összenyomkodod a fürtjeidet, amit majd a hajhab egyben fog tartani. Nem kell félni szárítás után teljesen természetes lesz a végeredmény.

Nagyon hosszú haj ápolása...

Sokan azok közül, akik hosszú hajat viselnek, találkoztak már olyan problémákkal mint töredezett, elvékonyodott hajvégek, fénytelen, tartás nélküli tincsek. Ezeken korábban csak az olló segített, ma már viszont megelőzhetjük a problémákat helyes hajmosással, balzsamok illetve pakolások használatával is, azonban nem árt két hónaponként egy két centit vágatni hajunkból egy hozzáértő fodrásszal.

Kezdjük a hajmosással: a hosszú haj a szálak tövénél hamar zsírosodik, ezért döntő fontosságú a megfelelő sampon kiválasztása. A sampont csak a hajtőre vigyük fel, és alaposan masszírozzuk be a fejbőrbe is, majd öblítsük le. Öblítés után a hajvégeket kenjük be hajbalzsammal, amely lezárja a mosás által kinyílt pikkelyréteget. Ezáltal sokkal könnyebben kifésülhetjük hajunkat, és a hajszálak is védve lesznek. Mosás és balzsamozás után addig kell öblíteni hajunkat, amíg hab nélküli víz folyik belőle.

A hosszú hajszálak végei folyamatosan ki vannak téve az időjárás viszontagságainak és a vállunkon történő súrlódásnak. Ezért nagyon fontos, hogy hajvégeinket rendszeresen ápoljuk. Használjunk naponta hajolajat, vagy hajvégápoló krémet. Ezeket természetesen csak a sérült hajszálak végeibe simítsuk bele, és ne masszírozzuk a fejbőrbe, mert ezáltal zsírosodik a haj.

Sokkal élettel telibbek, és fényesebbek lesznek tincseink, ha esténként alaposan kifésüljük. Azonban a hosszú hajat soha ne fésüljük durva fésűvel, stílfésűvel vagy kefével, hanem használjuk a finom sörtéjű disznószőr fakefét, vagy csontfésűt. Ezek ugyanis nem sértik sem a fejbőrt, sem a hajszálakat. A hosszúra növesztett hajszálak egészséges szépségének megóvása érdekében természetesen nem mondhatunk le teljesen a hajvágásról sem. Nyolc hetente elegendő egy-két centivel megrövidíteni a féltett tincseket. A szakszerű vágás egyébként is gyorsítja a haj növekedését.

Tanácsok ősz hajúaknak...

Ősz hajjal is lehet valaki vonzó, a hamvas fehér haj nagyon szép is tud lenni megfelelő ápolással. Érdemes konzultálni egy szakértővel, akár a fodrásszal is, hogy más fazont válasszunk az eddigiektől. A szín fakulását lehet, hogy a formával érdemes kompenzálni. Sokszor már nehéz göndöríteni a hajat, nehezebben engedelmeskedik.

Használjunk őszhajra kifejlesztett sampont, de ne olyat amitől sárga vagy lila lesz! Ezek a hajápolők kimondott az ősz haj igényeire vannak szabva. Nagyon jó hamvasító szerek vannak már forgalomba, amitől a haj gyönyörű, nem sárgás árnyalatot kaphat.

Az évek előrehaladtával hajunk veszíthet nedvességéből, a fejbőr kevesebb zsírt is termel, így oda kell figyelni a pótlásra. Kondícionáló, hajpakolás alkalmazása elengedhetetlen.

Ne tegyük ki hajunkat nagy hőnek, mivel szárazabb, könnyebben törik. Mindig vágassunk a végéből.